TÜRK DÜNYASI SANATÇILARI BURSA’DA TOPLANDI

32349671_1750389891683937_7329788941085704192_n
TÜRK DÜNYASI SANATÇILARI BURSA’DA TOPLANDI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonu işbirliği ile yapılan etkinlik, 7-8-9 Mayısta tarihlerinde gerçekleşti. Azerbaycan Cumhuriyetinin 100.kuruluşu yıldönümü kapsamında hazırlanan etkinliklere 16 ülkeden 148 şair-yazar,sanatçı-ressam, akademisyen ve milletvekilli katıldı.Resim Ve Elişi sergileri açıldı. Yurt dışından ve yurt içinden katılan sanatçılar konser verdi. ERGESHOYDER derneği Halk oyunları ekibi gösteriler yaptı. Azerbaycan’ın 100.kuruluş yıldönümü kutlamalarına Azerbaycan Milletvekili Fazıl Mustafa bey Azerbaycan İstanbul Konsolosu,Hayyam Taşdemirov onur konuğu olarak katıldılar. Azerbaycan’dan Sanatçılar; Aygün Rehimli Akbaba,Samir Abdullayev,Yanar Sönmez, Bulgaristan’dan Fahriye Güney,Özbekistandan Hurdona Nuriddinova,Bursa’dan Ayhan Kırbaş,Şaziye Çelikler, Merve Şahin, Şevket Bozkurt, Turan Yıldırım,Ali Serhadi,Aydın Yeşil,Rasim Saraç.Fazıl Mancılık,Yaşettin Acar, İhsan Arslan,Halil Aksoy,Yılmaz Pala,Şahin Karaman,Zeynep Uzun,Birsen Anacak. Etkinlikte sergi açan ressam ve elişi sanatçıları; Adil Özkan,Naciye Zeytin,Baksen Öçal,Nimet Kuyulu,Mine Sarmış Çaylak,Ömer Cessur,Gülbinşah Çeliker Katıldı. Katılan ve destek veren kuruluşlar; Esat Erbıl-Irak Türkmen Edebiyatçılar Ve Yazarlar Birliği Başkanı-Irak Mahmut Karadaş-Aşık-Kars Murat Çobanoğlu Aşıkları Koruma Derneği Başkanı. Kars Mustafa Kemal Mahdum- İpek Yol Vakfı Başkanı Ve Sahra Gazetesi İmtıyaz Sahibi-Afganistan Nermin Karakaya-Alaplı Kültür Sanat Derneğı Başkanı-Alaplı-Zonguldak Rüstem Azız- Sebahattin Ali Kültür Evi Derneği Başkanı- Bulgaristan Vahdettın Işıldak-Aşıklar Yazarlar Derneği Başkanı-Bursa Selami Yağar- İpekyolu Halk Ozanları Derneği-Erzurum Bülent Turnacigil Ergeshoyder Dernek Başkanı –Ereğili-Zonguldak Etkinlikle bilgi aldığımız ASKEF Genel başkanı Savaş Ünal şöyle konuştu; Bizler, ASKEF olarak, 17 ülkede temsilcilikleri olan bir kuruluşuz. Asya’da İlk kurulan Türk Cumhuriyeti olan, Kardeş Azerbaycan’ın 100.kuruluş yıldönümü için hazırladığımız proje, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul ve destek gördü. Belediye başkanımız sayın Alinur Aktaş beye kültür ve sanatımıza yaptığı katkılardan dolayı, kültür ve sanat insanları olarak teşekkür ederiz.
32326656_1750391855017074_7361144461499301888_n
Büyük bir ekip çalışma ile hazırlandığımız etkinliğe, ASKEF yönetim Kurulu üyelerimize, Üye derneklerimiz, Bursa Büyükşehir Belediye birimleri var gücüyle çalıştı.Projenin yürütmesini ASKEF Yönecileri,Yahya Azeroğlu ,Vahdettin Işıldak, Koordinatörlüğünü Bursa’da yaşayan Azerbaycanlı İnşaat Mühendisi Hüseyin Veliyev yaptı. Bu anlamlı etkinliğe Bursa’da destek oldukça sevindiricir.Kamu kuruluşları ,STK lar ve Bursa halkı desteklerini esirgemediler. Kardeşlik adına çok olumlu olan etkinliğimiz tam bir şölen havasında geçti. Türk dünyası kültür ve sanat şenliğine Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan, Pakistan,Kıbrıs, Bulgaristan, Makedonya,İran,Özbekistan, Almanya,Fransa,İngiltere, Irak,Belçika,Suriye,Gürcistan ülkelerden katılımcı vardı. Etkinliğimize katılamayan gönül dostlarımız, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Ukrayna’nın birçok şehrinden tebrikleriyle katılımda bulundular.
32587458_1752321728157420_46640153673859072_n
Azerbaycan devletimizin kuruluşunun yüzüncü yılına ithafen, amacı Türk Cumhuriyetlerinin edebiyat ve sanat alanında birliğini sağlamak olan, Avrasya Sanat Kültür Edebiyat ve Bilim Federasyonunun kadın kolları anlamına gelen “Ağ Bürçekliler Meclisi” nin kuruluş temeli atılmıştır. Yapılan toplantıda Gonca Aydemir Ağ Bürçekliler Meclisinin Kurucu Başkanlığını yürütme kararı alındı.

 

Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google photo

Google hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma