29 EKİMDE 29 ÜLKE GENÇLERİ ŞANLIURFA’DA. “1. ULUSLARARASI ŞANLIURFA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ” NE HAZIRLANIYOR.

38442145_741693659497734_6038261999954034688_n
29 EKİMDE 29 ÜLKE GENÇLERİ ŞANLIURFA’DA.

 

“1. ULUSLARARASI ŞANLIURFA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ” NE HAZIRLANIYOR.

Şanlıurfa ilimizin, tüm dünyada daha çok tanınmasını sağlamak amacıyla, düzenlenen kültür ve sanat programına, 29 ülke ve halk temsilcileri, sanatçılar, şairler, yazarlar, akademisyenler ressamlar işadamları ve milletvekilleri davet edilecek.
Projeyi
Şanlıurfa Türkmenleri Birliği ve Avrasya Sanat Kültür Edebiyat Ve Bilim Federasyonu birlikte yürüteceklerdir.
Atanan Proje yöneticileri ve sorumluları
Hasan Çay – Şanlıurfa Türkmenleri Birliği Başkanı
Savaş Ünal- Avrasya Sanat Kültür Edebiyat Ve Bilim Federasyonu Genel Başkanı
Yahya Azeroğlu- Harun Çay-Mehmet Karabulut  Özbekistan Sorumlusu- Dr.Muazzam İbrohimova
Kazakistan Sorumlusu-Sona Ulfanova
Azerbaycan Sorumlusu-Sayman Aruz
Gagauzya Sorumlusu-Alla Büük
Afganistan Sorumlusu-Settar Rafet Yavuz
Erbil Sorumlusu: Esat Erbil
Kerkük Sorumlusu Türkmen Kardeşlik Ocagı
Bulgaristan Sorumlusu-Fahriye Güney
İran Sorumlusu-Yanar Sönmez
Suriye Sorumlusu-Dr Muhtar FatihProjenin Amacı;
Kültür ve sanatımız aracığıyla, bir çok ülkeden katılacak gençlerin birbirleri ile kaynaşmaları. sanatın duayenleri ile buluşması, ve Şanlıurfa şehrinin milli ve manevi tarihi, turistik ve kültürel yapısını tanımaları ve kendi ülkelerinde tanıtmaları, bir çok medeniyete ev sahipliği yapan şehrin, barış ve sevgi içerisinde yaşamın devam ettiğini göstermektir.
Neden Kültür
Bir milleti ayakta tutan en önemli yapı taşlarından biridir. Kültürün bozulması veya yok olması, milletlerin sonunu hazırlayan nedenlerdir. Türk kültürü, milletler içinde en yüksek ahlakı ve yaşayışı içeren değerlerden oluşmaktadır.Kültür ile medeniyet, aralarında karşılıklı ve sürekli ilişkiler bulunmakla birlikte, aslında birbirinden farklı olan şeylerdir. Medeniyet, milletlere ait bazı kültür değerlerinin, birçok millet tarafından benimsenerek ortak duruma gelmiş bütününe verilen addır. Başka bir anlatımla, milletler arası ortak değerler seviyesine yükselen anlayış, davranış ve yaşama vasıtalarının tümüdür. Bu ortak, değerlerin kaynağı farklı kültürlerdir.
Kültür genel anlamıyla yaşam şeklimizin anlamlı bir şekilde, geliştiğini ifade eder. Kültür, bir milletin devlet yönetme biçiminden, eğitim ve öğretime, hukuk anlayışından, gelenek ve göreneklerine, sanat ve estetik anlayışına kadar her türlü alanı içine alan bir kavramdır. Bu itibarla, sahip olduğumuz bütün maddî ve manevî değerlerin tamamı, kültürümüzü belirler.Kültürün en önemli yanı, her zaman gelişerek kendini devam ettirebilmesidir. Bu temel gerçekler den yola çıkarak kültürün oluşu kriterlerine baktığımızda, onu taşıyan ve kültürün yaratıcı gücüne sahip olan tek varlık insanlardır. Bu nedenle, kültürün oluşumunun temel ilkeleri doğrultusunda hep birlikte hareket etmek zorundayız. Bu zorunluluğu bilmek, ben insanım diyenlerin boynunun borcudur.

Kültür, sanat insanın güzeli aramasıdır. Bu nedenle kültür ve sanat eseri, her şeyden önce sahibinin kişiliğini gösterir. Aynı zamanda milli zevki ve duyguları, gelenek ve görenekleri, millî karakteri yansıtır. Güzellik duygusunu açığa çıkarır. Aynı zamanda kötülüyü ortadan kaldırır.
Sanat; Devlet ve toplum açısından önemlidir. Çünkü gençlik, ekonomik işgücü, beyin gücü, askeri güç, toplumsal değişim aktörü ve ulusal her tür mirası, geleceğe taşıyabilmek demektir. Tarih, zinde ve iyi yetiştirilmiş genç nesillerin, toplum ve devletlerin kaderlerinde nasılda büyük değişmelere yol açtığının örnekleriyle doludur. Bundan dolayıdır ki “Bana gençlerinizi gösterin, size geleceğinizi söyleyeyim” denilmiştir.

Siyasi rejimler için önemlidir. Çünkü her siyasi rejim, kendi neslini, kendi gençliğini yaratmak ister. Bu sayede gelecekten umutlu olur, kendini zinde ve güvende hissederler.
Dini açıdan önemlidir. Çünkü, ergenlik döneminin başlamasıyla artık imanın esasları, ibadetler, helal haram yönünden bir ehliyete sahip olunur. Gençlik çağı ayrıca, inanç-düşünce ve aksiyonun buluştuğu bir çağdır.
Genç yeniliktir. Genç dinamizmdir. Genç heyecandır. Genç geleceğe ümit ile bakmaktır. Dolasıyla gencin toplumdaki yeri oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Toplumların kendilerini yenileyebilmeleri için gençliğe ihtiyaç vardır. Yenilenen toplumun büyük bir dinamizmle yoluna devam etmesi ancak heyecanlı ve eğitimli bir gençlikle mümkün olabilecektir. Kararlı ve ideal sahibi bir gençliği bünyelerinde barındıran toplumlar, gelecek noktasında da bir kaygıları olmayacaktır.
Hele bu gençlik kendi değer yargıları doğrultusunda eğitilmişse, hassasiyetleri inancı doğrultusunda şekillenmişse, bu gençlik sadece kendi şahsı için değil, bütün toplum kesimleri için de ümit olacaktır. Özlemi hakkın üstünlüğü olan bir gençlik, en ideal gençliktir. Böyle ulvi bir ideali olan genç toplumun dertlerine çare olabilir. Çare olmak ise en erdemli davranıştır.
Proje ve faaliyetler

a) Etkinliklerimize katılan genç dinamik akademisyenlerle paneller düzenlenecek
29 ülke ve topluluk temsilcileri tarafından, yaşadıkları bölgelerde ki eğitim ve kültürü kapsayan sunumlar yapılacak.
b) Katılımcı ülkelerden katılan ses ve saz sanatçıları kendi dil ve kültürlerini yansıtan halka açık ücretsiz konserler verecek.
c) Katılımcı ülkelerden katılacak kanaat önderleri kültür ve sanat alanında sunumlar yapacak
d) Resim sergisi: Katılımcı ressamlar “Şanlıurfa “ konulu eserleri ile sergiye katılacaklar. Sergide Şanlıurfa’nın tarihi ve kültüre dokusu işlencek
e) Ülkelerden davet edeceğimiz milletvekilleri, kendi ülkeleri ve Türkiye arasında ki Kültürel, sanatsal ve ekonomik görüşlerini bildirecek. Milletvekillerimizle görüş alış verişinde bulunacak
f) Milli eğitim müdürlüğü ile beraber okullarda “okur-yazar,çizer ” buluşmaları gerçekleşecek. Yurt içinden ve yurt dışından katılan şair, yazar, ressamlarımız öğrencilerimizle kendi alanlarında sohbet edecek eğitici bilgiler verecekler
g) Etkinliğe katılan, şair ve yazarlarımız kitap standları açacak, el işi ustaları sergi açacak ürünlerini tanıtıp uygun fiyatla satışa sunacaklar
h) Şanlıurfa konulu şiir antoloji çalışmasına başlanacak, katılmasına değer bulunan şiirler kitaplaştırılacak, etkinlik katılımcılarına ve ilimizde ki kütüphanelere ücretsiz dağıtılacak.
i) Etkinliğimize katılan misafirlerimize Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel yerleri gezdirilecek profesyonel rehberler tarafından bilgilendirilecek.
j) Şehrin muhtelif yerlerinde açılan ve dünya bir ilk olan, kitap otağlarıı tanıtacağız. “Şanlıurfa Türkmenler Birliği Kitap Otağı ve Süleyman Şah Kitap Otağı” açılışlarını kalabalık bir davetli ve basın ordusu ile yapacağız.
Katılımcı ülkeler ve halklar;
1-Azerbaycan 2-Kazakistan 3-Kırgısiztan 4-Özbekistan 5-Türkmenistan 6-Afganistan 7-Bulgaristan 8-Makedonya 9-Kosova 10- Karadağ 11-Bosna Hersek 12-Yunanistan 13-Kırım 14-Kıbrıs 15- Dağıstan 16-İran 17-Irak 18-Suriye 19-Gagauzya 20-Macaristan 21-Gürcistan 22-Tataristan 23-Çavusitan 24-Doğu Türkistan 25-Nahçıvan 26-Kazan 27-Ahıska 28-Nogay 29-Başkurdistan

İlkin mənbə: Savaş Ünal
Advertisements

Bir cavab yazın

Sistemə daxil olmaq üçün məlumatlarınızı daxil edin və ya ikonlardan birinə tıklayın:

WordPress.com Loqosu

WordPress.com hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Google+ foto

Google+ hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Twitter rəsmi

Twitter hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

Facebook fotosu

Facebook hesabınızdan istifadə edərək şərh edirsinz. Çıxış /  Dəyişdir )

%s qoşulma